FOTOKOPİ KORSANI HAK İHLALİDİR!

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın makam onayı ile tüzel kişilik kazanarak kültür, eğitim ve akademik yayıncılık alanlarında faaliyet gösteren 500’ü aşkın üyesinin yasal haklarının korunması ve temsili üzere faaliyet göstermeye başlamıştır.
 
Eğitim ve bilim yuvası okullarımız ve üniversitelerimiz çevrelerinde yaygın olarak fotokopi korsanlığı yapılmaktadır. Bu durum 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunan eser ve mali hak sahiplerinin telif haklarını esaslı surette ihlal etmektedir. Korsanlık ve izinsiz fotokopi faaliyetleri, ülkemizde nitelikli içerik/yayın üretiminin önündeki en büyük engeli teşkil etmektedir. Meslek Birliğimiz bu gibi yasadışı kullanımlara karşı hukuki mücadele sürdürmektedir. Birliğimize kanun tarafından verilen bu yetki ve yükümlülük ile birlikte korsana karşı farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetleri de tarafımızdan yürütülmektedir.
 
İzinsiz olarak herhangi bir eserin basılması, kopyalanması, yayınlanması veya dağıtılması eser sahibinin FSEK’ten doğan haklarının ihlal etmekte ve ihlal edenler aleyhinde hukuki ve cezai yaptırımlar düzenlenmiştir.
 
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) madde 71 uyarınca hak sahibinin izni olmaksızın; bir eseri herhangi bir şekilde çoğaltan, herhangi bir şekilde dağıtan, yayan, ticaret konusu yapan, umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.
 
 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Üyelerinin eserlerini; izin almadan, hiçbir surette ve hiçbir gerekçe ile kısmi olarak dahi çoğaltılamayacağını, mali haklarımızın bandrolsüz ya da fotokopi ile çoğaltımı ya da satımıyla ihlal edilmesi durumunda, başkaca ihtara gerek kalmaksızın şüpheliler haklarında yasal işlemler başlatılacağını ihtar ederiz.
 
 
TÜRKIYE BASIM YAYIN MESLEK BIRLIGI
KORSANLA MÜCADELE KOMISYONU


 

01.11.2019
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü