Resim Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin projelendirdiği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklediği “Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması’nın ödül töreni 27 Şubat Salı Günü gerçekleştirildi.
 
Telif bilincinin geliştirilmesi ve korsanla mücadele kapsamında kitabın bir değer olduğunun fark edilmesi için İstanbul’daki tüm ortaokul ve lise okullarında eğitim ve öğretim gören öğrencilere yönelik yapılan “Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması” kitap okumayı seven ve kitaba değer veren öğrencilere yaratıcı fikirler geliştirerek bu çerçevede resimler çizerek farklı bakış açılarını görsel olarak ifade edebilme imkanı sundu.


 
Uluslararası Avrasya Kitap Fuarı’nda düzenlenen ödül törenine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Mustafa Doğru, Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, İBB Kültür A.Ş. Kültür Etkinlikleri Müdürü Esra Ceceli, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Melike Günyüz’ün yanı sıra okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.


 
TBYM Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ünal’ın sunumunu yaptığı ödül töreninin açılış konuşmasını TBYM Başkanı Mustafa Doğru yaptı.


 
492 üyesi olan TBYM’nin yayıncıları bir araya getiren bir sivil toplum örgütü olduğunu belirterek sözlerine başlayan Başkan Mustafa Doğru, “yayıncılık alanında Türkiye’deki en büyük meslek örgütü olan TBYM, ilgili yasa ile birlikte kurulan bir meslek birliğidir. Bu yasanın bize verdiği görevlerden bir tanesi de korsanla mücadele etmek ve bilinçlendirme çalışmaları yapmaktır” dedi.


 
Programda ayrıca yarışmaya katılan bazı resimlerden oluşan bir sergi de düzenlediklerini ifade eden Başkan Mustafa Doğru sözlerinin devamında şunları söyledi: “Sayın Milli Eğitim Müdürümüzü ziyaret ettiğimizde böyle bir fikrimiz olduğunu kendilerine arz ettik. Kendilerinin izniyle bu güzel yarışma organizasyonu ortaya çıktı. İlkokul düzeyini ayrı tutarak ortaokul ve lise düzeyindeki bütün okullara ulaşmaya çalıştık. Arkadaşlarımız afişleri her okullara ulaştırdılar. Ve Avrasya Kitap Fuarı gibi kitapla İstanbul’u bir araya getiren bir organizasyonda yine kitapla ve kültürle ilgili olan bu yarışmanın ödül törenini burada yapmak istedik. Kısa sürede de olsa bunu yetiştirdik ve başardık diye düşünüyorum. Salonda bazı eserlerin sergilerini bulacaksınız, gerçekten hem jüri üyelerine hem de katılımcılara hem de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tekrar teşekkür ediyorum.”


 
Başkan Mustafa Doğru’dan sonra kürsüye davet edilen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı “Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması”nın korsanla mücadele noktasında üst düzeyde farkındalığı oluşturmaya çalışan bir değer meydana getiren emeğe saygı noktasında çok önemli bir çalışma” dedi.
 


Korsanla mücadelenin yetiştirilen yeni nesillere aktarılması noktasında çok önemsenen bir değer olduğunun altını çizen Müdür Levent Yazıcı, bu değerleri yaşatabilme noktasında ve çocuklarımıza taşıyabilme noktasında bu tür yarışmaların etkinlikleri bir vesile olarak gördüklerini kaydetti.


 
Bu tür etkinliklerin okullarda yürütülen çok yönlü programların, temelli uygulamaların tamamlayıcısı ve uygulayıcısı olduğunu düşündüğünü dile getiren Müdür Levent Yazıcı, “bu nedenle bu tür etkinliklere canı gönülden katılmaya ben de bir öğretmen olarak çok önemsiyorum. Öğretmenlerimiz zaman zaman bu tür etkinliklerin geldiğini belirtiyorlar ve daha seçici olmamız gerektiğini biliyorum” dedi.


 
Bundan sonraki etkinliklerde hem Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne hem de yayıncılara çok daha yakın bir işbirliği içerisinde olmayı çok önemsediğinin altını çizen Müdür Levent Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: “Yeter ki bizi bu konulardan haberdar etsinler. Bizde başlangıçta, hatta kurguyu birlikte üretelim. Nasıl yapabiliriz? Okulumuzla nasıl anlam bütünlüğü sağlayabiliriz? Bu düşüncelerimizi bir araya getirdiğimiz zaman bunların yansımalarını okullarımıza çok ciddi bir bereket olarak geri dönecektir.”


 
Sözlerinin sonunda çocuklarımız için verilen bu emeği çok anlamlı olduğunu bir kez daha altını çizen Müdür Levent Yazıcı, “bu konudaki çalışmalar için bütün meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bundan sonrada bu ve buna benzer çalışmalarda birlikte olmak adına hepsine kolaylıklar diliyorum. Ayrıca bu yarışmaya katılan, emek veren, üreten öğrencilerimizi tebrik ediyorum ve bu öğrencilerimizi destekleyen öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum” dedi.


 
Açılış konuşmalarının ardından TBYM Başkanı Mustafa Doğru tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’ya desteklerinden dolayı bir plaket takdim edildikten sonra yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.


 
“Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması”nda hem ortaokul hem de lise eser sahiplerine ve okul idaresine birincilik ödülünü İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı takdim etti. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencisi Elfin Gürses ve Tuzla Anadolu Lisesi öğrencisi Handenur Baykaptan’a tam altın ve okul kütüphaneleri için de 4.000 TL’lik kitap çeki verildi.


 
“Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması”nda hem ortaokul hem de lise eser sahiplerine ve okul idaresine ikincilik ödülünü Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru takdim etti. Balkanlar Koleji öğrencisi Naz peri İrem Kurt’a ve Kadıköy Lisesi öğrencisi Ayşe Sare Onur’a ikincilik ödülü olarak yarım altın ve okul kütüphaneleri için de 3.000 TL’lik kitap çeki verildi.


 
“Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması”nda hem ortaokul hem de lise eser sahiplerine ve okul idaresine üçüncülük ödülünü Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek takdim etti. Orhangazi Ortaokulu öğrencisi Ege Meral’e ve Galatasaray Lisesi öğrencisi Bilge İyibozkurt’a üçüncülük ödülü olarak çeyrek altın ve okul kütüphaneleri için de 2.000 TL’lik kitap çeki verildi.


 
“Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması”nda hem ortaokul hem de lise eser sahiplerine ve okul idaresine mansiyon ödülünü MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Melike Günyüz takdim etti. Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu öğrencisi Elif Koç’a ve Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Nur Akbulut’a mansiyon ödülü olarak gram altın ve okul kütüphaneleri için de 1.000 TL’lik kitap çeki verildi.
 

04.03.2019
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü