Uluslararası Kitap Pazarları Eğitimi Gerçekleştirildi

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) ve Basın Yayın Birliği’nin (BYB) ortaklaşa düzenlediği “Telif Hakları ve Uluslararası Telif Pazarı Eğitimleri" başlıklı seminerin ikinci günü 27 Eylül Cuma Günü Meslek Birlik ofisinde gerçekleştirildi.

Basın Yayın Birliği YATEDAM Projesi Eş-Direktörü Gamze Erentürk’ün konuşmacı olarak katıldığı programda Uluslararası Kitap Pazarları hakkında katılımcılar bilgilendirildi.
 
Yapmış olduğu konuşmasında yurtdışı fuarlara katılmak isteyen bir yayıncının özellikle kitap pazarlarını bilmesi gerektiğine dikkat çeken Eş-Direktör Gamze Erentürk, “kitap pazarlarını tespit edebilmeliyiz ki, o kitap pazarları hakkında gereken bilgiye sahip olalım ve oralara yatırım yapıp yapmayacağımıza dair karar verebilelim. Burada hangi kitap pazarlarına yatırım yapabileceğinizi bilmek çok önemli” dedi.


 
Uluslararası kitap pazarında analiz yöntemlerini irdeleyerek sözlerine devam eden Eş-Direktör Gamze Erentürk, ülkelerin nüfusa göre okuma oranlarını, ticari, diplomatik, kültürel ilişkilerini, telif alışı ve satışı etkileri üzerinde durarak fuar, festival ve profesyonel programların yayıncılık sektöründeki etkileri üzerinde durdu.
 


Konuşmasında; Uluslararası tanıtım ve çeviri destek organizasyonlarının önemine de değinen Eş-Direktör Gamze Erentürk hedef pazara ve yayınevi politikasına göre fuar seçimine dikkat çekerek “Yurtdışına sunacağınız kitaplarının çevirisi, sunumu, tasarımı bu çok önemli. Özellikle çeviri kısmını biz çok önemsiyoruz. Çünkü bu 3 yıl içinde hep takıldığımız nokta çeviriler oluyor. Aslında bunların hepsini bir yatırım olarak görmek gerekiyor. Ne kadar yatırım yapacağınıza da karar vermeniz lazım” dedi.


 
 Frankfurt, Londra, Bolonya, New York, Pekin, Guadalajara gibi büyük ve ticari fuarların yanı sıra daha küçük çaplı ve bölgesel fuarlarla ilgili bilgilendirmelerde de bulunan Eş-Direktör Gamze Erentürk, İstanbul Fellowship Programının ağ oluşturmada yayıncılara büyük bir katkı sağladığını ve oluşturulan ağın takip ve devamlılığı ile ilişkileri sıcak tutmanın ve görünür olmanın faydaları üzerinde durdu.
 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin yayımcıları uluslararası alana hazırlayan eğitim seminerlerinin üçüncüsü 4 Ekim 2019 Cuma Günü Meslek Birliği ofisinde gerçekleştirilecektir.

“Telif Hakları ve Uluslararası Telif Pazarı Eğitimleri" başlıklı seminerin birinci günü için TIKLAYINIZ


 
 
 

30.09.2019
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü