TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

40. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından düzenlenen 40. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, açılışını İstanbul Fatih Camii’nde yaptı.Fuar boyunca deprem bölgesinde bulunan çocuklar için de kitap bağışı alınacak olup bu sene ayrıca ilk kez çocuklar için de etkinlik çadırı kuruldu. Çadırda çocuklar için Karagöz, Hacivat, Nasrettin Hoca gibi geleneksel kültürümüze uygun oyunlar ve etkinlikler sahnelenecek.Fatih Camii baş müezzini Recep Yasan tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törene; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin, eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mehmet Burhan Genç, Basın Yayın Birliği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu, TBYM Yönetim Kurulu Üyesi Adem Koşkulu ve çok sayıda yayınevleri temsilcileri katıldı.“Bizim Medeniyetimiz Kitap Medeniyeti”

Açılış konuşmasına son yıllarda gençlerin kitap okuma sayılarının arttığına işaret ederek konuşmasına başlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Son yıllarda gençlerimizin kitap okuma sayılarının arttığını görüyoruz. Bu bizi sevindiriyor. Bizim medeniyetimiz kitap medeniyeti. Bizim medeniyetimiz kütüphane medeniyeti. Bu millet kitaba ve kütüphaneye sahip çıktığı zamanlarda hep ilerlemiş, hep yükselmiş. Kitaptan ve kütüphaneden uzaklaştığı zamanlarda gerilemiştir. Dolayısıyla biz istiyoruz ki mademki medeniyetimizin temeli okumaya dayanıyor, ilme dayanıyor, bilgiye, hikmete, irfana dayanıyor. Bilgimizin artması için, irfanımızın gelişmesi için mutlaka okumamız lazım” dedi.Gençlerimiz Yeter Ki Kitap Okusun”

Kitapların okunması için yapılan faaliyetlere verilen emeklerin en güzel emekler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ali Erbaş, “Çocuklarımızın, gençlerimizin kitapla buluşması lazım. Nerede bir kitap fuarı açılırsa oraya gençlerimizi yönlendirelim Yeter ki gençlerimiz kitap okusunlar. Çocuklarımız kitapla tanışsınlar. İstiyoruz ki milletimizin kitap okuma oranı yükselsin. Buna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yani ülkemizdeki kitap okuma oranının diğer ülkelere göre daha fazla olmasını arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.17 Nisana kadar kitapseverleri ağırlayacak olan fuarda etkinlik, imza ve söyleşilerin yanında bu yıl ilk defa çocuk etkinlik çadırı kurulduğunu belirterek sözlerine başlayan Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan da kitap fuarının özellikle samaniyye medreselerin yanı başında olmasının da çok manidar olduğunu kaydetti.Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, daha sonra fuara katılan yayınevlerinin stantlarını gezerek, yayınevi yetkilileri ile sohbet etti.

30.03.2023

DUYURULAR

next prev Tümü