TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Dört Meslek Birliği Ortak Araştırma Projesi Başlattı

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM), Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği (EĞİTİMYAYBİR), Ders ve Kültür Kitapları Yayıncıları Meslek Birliği (DEKMEB) “Basılı ve Dijital Yayınlanmış Eser Kopyalamada Telif Hakları İhlallerinin Biçim ve Yaygınlığı Araştırması” adlı projeye imza attılar.
 
4 Meslek Birliğinin bir araya gelerek ortak olarak başlatmış oldukları anket çalışması 14 Ocak 2019 tarihinde başladı ve 18 Mart 2019 tarihinde sona erecektir.
 
Bir öğrencinin yılda kaç sayfa fotokopi ders materyali kullandığının ortalamasını çıkarmak için düzenlenecek olan anket Eskişehir, Erzurum, Diyarbakır, Muğla, Çanakkale, Mersin, Trabzon, Konya, İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere 11 ili kapsamaktadır.
 
Türkiye üniversitelerinde öğrenci ve öğretim üyelerinin ders materyali ve akademik çalışmalarda kaynak olarak kullandıkları basılı yada dijital yayınlanmış kitap, makale, rapor, görsel malzeme ve sınavlarda kullanılan soruların alındığı soru bankası niteliğindeki basılı yada dijital eserlerde telif hakkı ihlali yollarını, çeşitliliğini ve niteliğini ortaya koymayı hedefleyen bu araştırma üniversite öğrenci sayısı ve bölgesel dağılım temsilleri dikkate alınarak seçilmiştir.
 
Türkiye’de 129 devlet ve 72 vakıf üniversitesinde (Meslek Yüksek Okulları, Açıköğretim, uzaktan eğitim dahil) 2017-2018 öğretim yılında 7.560.371 öğrenci, 158.098 akademisyen kayıtlı olup bu araştırmada üniversitelerin tamamı 7 kategoriye ayrıldıktan sonra her bir büyüklükten bölgesel temsil esasına göre seçilmiş kentlerden oluşmaktadır.

DUYURULAR

next prev Tümü