TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Korsan Kitap Alma Resim Yarışması Ödülleri Takdim Edildi

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin projelendirdiği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklediği “3. Korsan Kitaba Hayır (Telif Hakları Bilinçlendirme) Resim Yarışması’nın ödül töreni 09 Mart 2022 Çarşamba Günü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Telif bilincinin geliştirilmesi ve korsanla mücadele kapsamında kitabın bir değer olduğunun fark edilmesi için İstanbul’daki tüm ortaokul öğrencilere yönelik yapılan “Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması” kitap okumayı seven ve kitaba değer veren öğrencilere yaratıcı fikirler geliştirerek bu çerçevede resimler çizerek farklı bakış açılarını görsel olarak ifade edebilme imkanı sundu. 
İstanbul Uluslararası Yayıncılık Haftası kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Ödül Töreni’nde “Telif Hakları Bilinçlendirme Resim Yarışması”, “Fikir Maratonu”, “İstanbul Telif Ödülleri” ve Onur Ödülü alan kişilere ödülleri takdim edildi.

7. Ulusdlararası İstanbul Publishing Fellowship Programı çerçevesinde yayıncılık dünyasından önemli isimlerin de katıldığı ödül töreni, “Sözün Edebi Yolculuğu: Kitap Sözün Kabuğudur” adlı tiyatro gösterimi ile başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşması ile devam eden tören; sektörün emekçilerine hem bir teşekkür mahiyetinde hem de yayımcılığın bugünü ve yarını için tecrübelerin paylaşılarak fikir alışverişinin yapılabileceği, iletişim ve ilişkilerin kurulacağı bir ortam oluşturdu.


 
Uzun zaman ve emek harcanarak hazırlanan ve yayımlanan eserlere, başta telif hakları olmak üzere, hak ettiği saygıyı ve değeri göstermek, hepimizin omuzlaması gereken bir sorumluluktur” diyerek açılış konuşmasına başlayan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, “Biz yazara, esere ve yayımcıya atfedilen değerleri çocuklarımıza öğretmekle yükümlüyüz. Bu, telefon yahut bilgisayar ekranından öğrenilecek bir şey değildir. Daha geç olmadan, uslu durmaları için çocuklarımızın ellerine telefon değil kitap vermeye ve onlara yol göstermeye başlamalıyız” dedi.
 
Açılış konuşmaların ardından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Abdurrahim Ensari ve TBYM Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Publishing Fellowship Koordinasyon Kurulu ve Korsan Kitap Alma Resim Yarışması Seçici Kurul Başkanı Yusuf Ünal, dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti.


 
Korsan yayıncılığa karşı çizdikleri resimlerle duyarlılıklarını çok güzel resmederek dereceye giren ortaokul öğrencilerinden; Ümraniye Yunus Emre Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi İrem Selvi’ye birincilik ödülü olarak tam altın ve okul kütüphaneleri için de 5.000 TL’lik kitap çeki verildi.Pendik Yıldırım Beyazıt Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Elif Göksu’ya ikincilik ödülü olarak yarım altın ve okul kütüphaneleri için de 4.000 TL’lik kitap çeki,Kartal Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilsem Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Ilgaz Aminat Çakır’a üçüncülük ödülü olarak çeyrek altın ve okul kütüphaneleri için de 3.000 TL’lik kitap çeki,


 
Mimar Sinan Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Helena Sahkaee Nejad’a mansiyon ödülü olarak gram altın ve okul kütüphaneleri için de 2.000 TL’lik kitap çeki verildi.
 
Yarışmada ayrıca Ümraniye Yunus Emre Ortaokulu Resim Öğretmeni Seval Pehlevan’a birincilik ödülü olarak tam altın verildi.

Ortaokullar arasında düzenlenen yarışmanın seçici kurul üyeleri şu isimlerden oluştu:
TBYM Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ünal, Görsel Sanatlar Öğretmeni Filiz Kara Bilgin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Okul Estetiği Birimi İpek Betni, Görsel Sanatlar Öğretmeni Gülsevil Unan, Görsel Sanatlar Öğretmeni Abdulvahap Saka ve Her Çocuğa Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Av. Arb. Melahat Boran.

Ödül Törenine; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili ve yazar Prof. Dr. İskender Pala, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Münir Üstün, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Mehmet Burhan Genç, Basın Yayın Birliği (BYB) Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu, şair-yazar Beşir Ayvazoğlu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve yayıncılık dünyasından, yerli ve yabancı çok sayıda önemli isimler katıldı.

Şube Müdürü Abdurrahim Ensari Röportajı İçin TIKLAYINIZ
Ödül Törenini İzlemek İçin TIKLAYINIZ
Yarışmaya Katılan Resimlerden Seçmeler TIKLAYINIZ

11.03.2022

DUYURULAR

next prev Tümü