TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

ONLİNE ALIŞVERİŞ SİTELERİNDEKİ KORSAN KİTAP SATIŞLARINA DAİR

Elektronik ticaret alanında faaliyet gösteren online alışveriş sitelerinde, fikri hak ihlallerine yol açan korsan ve taklit ürün satışlarında artış olduğu yönünde Birliğimize yapılan şikâyetler artmıştır.
 
Online alışveriş sitelerinin, fikri hak ihlaline sebep olan satıcılara ve satışlarına ilişkin gerçek bilgi sahibi olduktan sonra onların suç teşkil eden bu faaliyetlerine göz yummaları veya bu fiillere kasıtlı olarak iştirak etmeleri durumunda ya da hak sahiplerince veya ilgili taraflarca usulüne uygun uyarılmalarına rağmen harekete geçmemeleri durumunda sorumlu oldukları aşikârdır.
 
Meslek Birliğimiz üyeleri adına online alışveriş sitelerine uyar ve kaldır prensibi doğrultusunda fikri mülkiyet ihlallerine dönük yasal bildirimleri göndermiş ve gerekli yazışmalar yaparak iletişimin her türünü aktif olarak kullanmıştır. Korsanla mücadelede işbirliği içerisinde hareket ederek önemli mesafeler kat etmiştir. Bu minvalde Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak online alışveriş sitelerinin hukukçuları ile doğrudan irtibat sağlanarak daha hızlı ve etkin sonuçlar alınmıştır. Telif haklarının ihlal edildiği korsan kitap satan ya da marka hakkına tecavüz eden mağazaların/pazar yerlerinin satışlarının durdurulması böylelikle sağlanmaktadır. Korsan kitap satışı yaptığı tespit edilen; blaclist satıcılar, hukuki girişimlerimiz doğrultusunda blackliste alınmakta ve ivedilikle ihlalleri durdurulmaktadır. Eş zamanlı olarak bu ihlali yapan yerler hakkında Savcılık makamlarına şikâyetler de yapılmaktadır.
 
İhlallerin durdurulması yanında önlenmesi için de online alış veriş sitelerine, kitap satışı yapabilmek için satıcılara sertifika bulundurma zorunluluğu[1] getirilmesini ve sözleşmelerine buna dair ek yükümlülükler getirilmesi talep edilmiştir. Online alışveriş siteleri bunun üzerine kitap satışı yapan mağazalardan bu sertifikaları talep etmeye başlamıştır. Ayrıca yine bu online alış veriş siteleri üzerinden satış yapan mecraların fatura düzenlemedikleri ikazı da yapılmıştır. Bunun üzerine satışı yapılan kitaplara dair bu mecralardan faturalar istenmeye başlanmıştır.
 
Elbette ki binlerce satış kanalı üzerinden milyonlarca orijinal kitabın satışı yapılırken ne yazık  ki kötü niyetli korsan satıcılar da olmaya devam edecektir. Uyar kaldır mekanizması gereği bizler ihlale sebep olan bu satışların durdurulmasını sağlamak için ulusal ve uluslararası hukukun bize verdiği tüm yasal enstrümanlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
Online alışveriş sitelerinde, korsan kitap satışı yaptığı iddia edilen yerleri Birliğimize ihbar ederken, ihlal edici URL adresleriyle birlikte ve bu iddiayı destekleyen sair deliller ile iletebilirsiniz. Online satış kanalları üzerinden korsan kitap satışı yapıldığına dair delilleri birliğimize ibraz etmeniz ve yetki belgesi vermeniz durumunda gerekli işlemler Korsanla Mücadele Komisyonumuz tarafından yürütülecektir.
 
Korsan İhbar hattı: 05305807799
 

 


[1] TBYM, sertifikaya dair para cezasını Anayasa Mahkemesi’nin iptali üzerine yeni bir yasal düzenleme yapılması konusunda da Telif Hakları Genel Müdürlüğü üzerinden de girişimlerini sürdürmektedir.  AYM kararı sonrası sertifikasız satış yapanlara dair herhangi bir idari para cezası tatbik edilememektedir. (Yazıyı indirmek için TIKLAYINIZ

DUYURULAR

next prev Tümü