TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Telif Hakları & Anlaşmaları ve Uluslararası Uygulamalar

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) ve Basın Yayın Birliği’nin (BYB) ortaklaşa düzenlediği “Telif Hakları ve Uluslararası Telif Pazarı Eğitimleri" başlıklı seminerin üçüncüsü 11 Ekim Cuma Günü Meslek Birliği ofisinde gerçekleştirildi.

Oldukça verimli geçen ve TBYM Hukuk Danışmanı Av. Arb. Melahat Boran’ın konuşmacı olarak katıldığı programda telif hakları & anlaşmaları ve uluslararası uygulamalar hakkında katılımcılar bilgilendirildi.


 
Telifin kısa tarihçesini anlatarak sözlerine başlayan Av. Arb. Melahat Boran “İlk çağda; Eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde, başkasına ait bir eseri, kendisine mal etmek, haysiyetsizlik suçu olarak cezaya tabi tutulmuştur. Orta Çağda, şeref, eser sahibine ait olmakla birlikte mülkiyet, el yazısıyla emek harcayarak nüshayı kopya edene aittir. Yeni Çağda, baskı tekniğindeki gelişmeler, eserlerin istenilen sayıda çoğaltılmasını olanaklı kılmıştır. 15. Yüzyılda matbaa ile bu çoğaltmalar artmış ve eser sahibinin hakları üzerinde durulmaya başlanmıştır” dedi.
 


Eser sahiplerini koruyan kanunun İngiltere'de kabul edildiğine dikkat çeken Melahat Boran, İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika gibi diğer ülkelerdeki telif haklarının korunmasına ilişkin kanunlar hakkında bilgi vererek Uluslararası sözleşmeleri ve Avrupa Birliği Direktifleri'ni de anlattı.
 
Konuşmasının devamında ulusal ve uluslararası sözleşmeler ile ilgili aydınlatıcı bilgiler sunan Melahat Boran, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili yapılan çalışmalar ve değişiklikler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.


 
Yargıtay kararlarından örnekler vererek oluşan içtihadlardan ve doktrinlerde kabul edilen esasları anlatan Boran, aynı zamanda sözleşme örnekleri ile konuyu uygulamalı olarak anlattı.


 
Konuşmasının sonunda telif sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve cezai hükümlülükleri hakkında açıklayıcı bilgiler sunan Melahat Boran, toplantının devamında katılımcıların sorularını cevapladı.


 
Programın sonunda üç farklı günde üç ayrı konunun işlendiği seminere katılan yayınevi temsilcilerine Uluslararası İstanbul Fellowship Programı Koordinatörü Nagihan Düzel tarafından sertifikaları takdim edildi.
 

11.10.2019

DUYURULAR

next prev Tümü