TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) 6. Olağan Genel Kurulu’nu Grand Cevahir Otel’de yaptı. Federasyon delegelerinin ve çok sayıda misafirin katıldığı Genel Kurul’un açılış konuşmasını YAYFED Başkanı Münir Üstün tarafından yapıldı.


 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen "Beyoğlu Kültür Yolu Festivali" kapsamında gerçekleştirilecek olan ve Türk dünyasının sinemadaki varlığını en geniş kapsamıyla perdeye taşıyan "Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali"nin de tanıtımının yapıldığı Genel Kurul’a Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Taner Beyoğlu, İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Basın Yayın Birliği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu’nun yanı sıra birçok delege yayıncılar da katıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü görevlisi Uzman Yener Koçak’ın da hazır bulunduğu Genel Kurulu, programın sunumunu yapan YAYFED Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tanıttıran tarafından katılımcı delegeler gündem maddeleri hakkında bilgilendirilerek başladı ve akabinde açılış konuşmalarına geçildi.
 
Sektörde meslek örgütlerinde uzun yıllar hizmet etmiş ve başkanlık görevini sürdürmekte olan Münir üstün konuşmasına başlarken tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 nedeniyle ve diğer nedenlerden dolayı vefat eden tüm yayıncılara Allah’tan rahmet ve bu vesile ile tedavisi devam etmekte olan Eğitim YAYBİR eski başkanı Celal Musaoğlu’na da acil şifalar diledi.YAYFED’in hayatı kitap olanların kurduğu bir federasyon olduğunu ifade eden Başkan Münir Üstün “11. yaşımızdan, henüz gün alıyoruz. Yazıyla başlayan insanlık tarihi kadar eski. Tarihin, medeniyetin, bilimin, ilmin, irfanın tam olarak, merkezindeyiz. Hepimiz biliyoruz ki, dünya kendi etrafında döndüğünden daha çok kitabın etrafında dönüyor” dedi.
 
Yayıncıların çok önemli bir iş yaptıklarının altını çizen Başkan Münir Üstün, kitabın kurucu gücüne hizmet etmenin bir insan için büyük bir talih ve bulunmaz bir fırsat olduğunu söyledi.


 
Konuşmasında bandrol verileri hakkında da bilgi veren Başkan Münir Üstün şunları söyledi: “Geçtiğimiz Eylül ayında tüm zamanların üretim rekorunu kırdık. Bir ayda 63 milyon 65 bin 542 kitap ürettik. 2011 yılında, kurulduğumuz yıl, Türkiye’de 289 milyon olan kitap üretiliyordu. 2020 yılında bu sayıyı, 434 milyona yükseltmeyi birlikte başardık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 240 milyon ders kitabı, 48 sayfaya kadar olan 300 milyon kitap, bahsettiğim verilere dahil değil.”
 
Türkiye’nin yayıncılıkta dünyanın süper liginde olduğunu ifade eden Başkan Münir Üstün, sektörün ciro bazında dünyada 11. sırada ve yeni başlık üretmede de 6. sırada olduğunu kaydetti.


 
“Türkiye’de, tarihin başladığı yerde; dünyası kitap olanların kitaplarla yeni dünyalar kurmaya devam etmesinin insanlık için bir hayat memat meselesidir” diyerek konuşmasına devam eden Başkan Münir Üstün, “bu mesele, herkesten önce biz yayıncılara emanettir” dedi.


 
“Ortak Lisanslama, Kamuya Ödünç Verme, Özel Kopyalama Harcı, Ortak Veri Tabanı, Elektronik Kütüphane gibi projelerin tümünü Yayımcı Meslek Birlikleri ile birlikte YAYFED çatısı altında yürüteceklerinin altını çizen Başkan Münir Üstün, “bu sayede yayımcılık sektörünün önünü açacak, yayımcılarımıza ve yazarlarımıza, çevirmenlerimize de yeni gelir imkanları sağlamış olacağız ve yeni dönemde enerjimizin büyük bir kısmını bu yöndeki planlarımızı hayata geçirmeye harcayacağız” diyerek sözlerinin sonunda ise şunları söyledi: “YAYFED’in 6. Genel Kurulunun, hedeflerimize ulaşmak için yeni bir milat olmasını diliyorum. Şahsıma federasyon başkanlığı yapma fırsatı veren bütün yayıncı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”
 
Başkan Münir Üstün’den sonra kürsüye davet edilen Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, “yüzyıllar öncesinden bugüne geldiğinizde insanlık yine aynı duyguyla bu kez de kağıtlara yazdığı yazılarla fikir dünyasını, duygularını kalem vasıtasıyla yarınlara taşımaya devam etmektedir” dedi.


 
Sözün yalnızca yaşanılan ana iz düşürdüğünü yazının ise hem dünü hem bugünü hem de geleceği ifade ettiğini dile getiren Bakan Yardımcısı Misbah Demircan, inananların kalem erbaplığı olmasaydı nice şairin, yazarın, düşünce insanının yaşama katacağı değerlerden yoksun kalacağının kaydederek şunları ifade etti: “Bir kitabın sayfalarıyla buluştuktan sonra artık biliriz ki fikir ve gönül dünyamızda yeni bir sayfa açma noktasına gelmişizdir. Bizleri bilgi ile buluşturan yol arkadaşımız kitabın üretim sürecine emek veren yazarlarımızdan yayıncılarıma, çevirmenlerimizden dağıtıcılarımıza kadar yazı dünyasının tüm çabası takdire şayandır.”


 
Yayıncılar olarak iyilik ve doğruluk adına dünyaya kalıcı izler bırakmaya devam edeceklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Misbah Demircan “İlim ve irfanın o mukaddes aydınlığı ile yaşamı güzelleştirmeyi çabalıyoruz. Bu bağlamda sözü yazıya dönüştürmenin yolculuğu aslında her birinizin dünyayı algılayış biçiminin yolculuğudur. İnsanın özgürlüğü, özgürlükle kalıcı kılma yolculuğudur” dedi.
 
Bakan Yardımcısı Misbah Demircan konuşmasının sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yayıncıların çabalarını destekleyen Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonunun çalışmalarına katkı sunmaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti.


 
Toplantıda ayrıca İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, Türkiye Yayıncılar Birliği Derneği Başkanı Kenan Kocatürk ve Basın Yayın Birliği Derneği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu da kısa bir selamlama konuşması yaparak iyi temennilerini dile getirdiler.


 
Protokol konuşmalarının ardından divan heyeti seçimine geçildi. Verilen teklife istinaden Divan Başkanlığına Erhan Erken, Başkan Yardımcılığına Atınç Yılmaz, Katip üyeliğine de Erdeniz Türkmen ve Halil Çelik getirildi.


 
Divan Heyeti seçiminin ardından Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aksoy faaliyet raporunu okuyarak YAYFED çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra Ali Uçar Denetim Kurulu Raporunu, İsmail Teften Teknik Bilim Kurulu Raporunu, Mehmet Burhan Genç de muhammen bütçe ile mali raporu okudu ve Genel Kurul Üyeleri tarafından oybirliğiyle ibra edildi.


 
YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu gündemi seçim işlemleriyle devam etti. Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Teknik Bilim Kurulu ve Haysiyet Kurulu asıl ve yedek üyelerinin seçimi sürecine geçildi.


 
Tek Yönetim Kurulu teklif listesi ile gidilen oylamada geçerli oyların tamamını alan, Münir Üstün, Mustafa Aksoy, Mehmet Burhan Genç, Mustafa Altundal, Ali Can, Hakan Tanıttıran, Mustafa Doğru, Erdal Karakaya, Emrah Kısakürek ve Sinan Çam, 2021-2023 dönemi YAYFED yönetim kurulu olarak seçilmiştir.
 
YAYFED 6. Olağan Genel Kurulu’na başka bir programları olduğu için katılamayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, , Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Avcılar belediye Başkanı Turan Hançerli, Sancaktepe Belediyesi Başkanı Şeyma Döğücü ve Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin de mesajları ile desteklerini ilettiler.

7.11.2021

DUYURULAR

next prev Tümü